Codzienna pielęgnacja. Jak wybrać żel pod prysznic odpowiedni dla skóry wrażliwej?

Post

Skóra wrażliwa wymaga szczególnej pielęgnacji. Nie akceptuje wszystkich preparatów, sygnalizując to reakcją alergiczną. Dlatego musisz zwrócić uwagę na skład wybieranych kosmetyków – szczególnie tych używanych każdego dnia. Sprawdź, jak wybrać męski żel pod prysznic, który zaakceptuje skóra wrażliwa.

Skóra mężczyzny różni się od skóry kobiety. Nie oznacza to jednak, że staje się niewrażliwa na czynniki zewnętrzne. Również panowie miewają skórę wrażliwą, która wymaga starannej pielęgnacji. Jej podstawą jest wybór odpowiednich preparatów, wśród których szczególne znaczenie ma żel pod prysznic.

Skóra wrażliwa, czyli jaka?

Chociaż mężczyźni znacznie rzadziej zmagają się z problemem skóry wrażliwej, takie przypadki się zdarzają. Wynika to przede wszystkim z oddziaływania czynników zewnętrznych, aczkolwiek znaczenie mają także uwarunkowania genetyczne i prowadzony styl życia.

Skóra wrażliwa jest dość charakterystyczna, ponieważ wykazuje pewne typowe cechy. Zalicza się do nich między innymi:

  świąd.

  zaczerwienienie.

  podrażnienia.

  napięcie.

Niekiedy może dochodzić do pojawiania się lekkiej opuchlizny lub gwałtownej reakcji na czynniki zewnętrzne, np. zmiany temperatur.

Żel pod prysznic dla skóry wrażliwej – na co zwrócić uwagę?

Chociaż to zwykle cera wykazuje szczególne cechy skóry wrażliwej, stosowanie nieodpowiednich kosmetyków może spowodować wystąpienie podrażnień na pozostałych partiach ciała. Szczególnie jest to widoczne w przypadku stosowania kosmetyków do codziennej pielęgnacji, np. żelu pod prysznic.

  Odpowiedni skład

Odpowiedz szczerze – czy tak samo jak zwracasz uwagę na skład produktów spożywczych, weryfikujesz listę składników zawartych w kosmetykach? Najprawdopodobniej nie. Jeżeli zauważasz niepożądane objawy, które wywołują dyskomfort po każdej kąpieli, czas „prześwietlić” skład kosmetyku. Być może żel pod prysznic zawiera substancje, które nasilają objawy typowe dla skóry wrażliwej. Zalicza się do nich m.in. SLS, SLES, parabeny, oleje mineralne, ftalany, sztuczne substancje zapachowe i glikole.

Pamiętaj! Im krótszy skład INCI, tym lepiej. Jeżeli więc nie jesteś w stanie zapamiętać wszystkich „wątpliwych” składników, wybieraj produkty z jak najkrótszą listą składników.

Warto przy tym zwrócić uwagę na obecność składników, które pomagają łagodzić podrażnienia i wspomagają regenerację. Mogą to być m.in. allantoina, mentol, mocznik.

  Hipoalergiczna formuła

Niektórzy producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferując żele pod prysznic z hipoalergiczną formułą. Tego typu preparaty nie powinny zawierać silnych detergentów, substancji zapachowych, barwników czy konserwantów.

Musisz jednak zachować czujność, ponieważ czasami zamiast hipoalergicznej formuły pojawia się określenie „sensitive”. Nie są to równoznaczne zwroty – te drugie kosmetyki mogą być łagodniejsze dla skóry, ale nie gwarantują hipoalergiczności.

  Fizjologiczne pH

Zaburzona równowaga kwasowo-zasadowa skóry jest przyczyną powstawania podrażnień. Dzieje się m.in. tak, gdy żel pod prysznic charakteryzuje się zasadowym odczynem.

Jeśli zależy ci na bezpiecznym kosmetyku, sprawdź, który zapewnia utrzymanie fizjologicznego pH.

Żel pod prysznic czy mydło?

Alternatywą dla żelu pod prysznic może być mydło. Jednak czy jest to dobry wybór dla mężczyzn ze skórą wrażliwą? Niekoniecznie…

Warto mieć świadomość, że mydło charakteryzuje się odczynem zasadowym, natomiast skóra ma pH kwaśne. Właśnie dlatego jej oczyszczanie za pomocą tego typu kosmetyków zwykle kończy się uczuciem napięcia, podrażnieniami i ogólnym dyskomfortem.

Jeżeli masz wybierać między żelem pod prysznic a mydłem, zdecydowanie postaw na pierwszą opcję. W drogeriach znajdziesz szeroki wybór kosmetyków pielęgnacyjnych, które wpisują się w potrzeby skóry wrażliwej. Musisz jednak dokładnie zapoznać się ze składem – tak, aby wybrać żel pod prysznic bez składników prowokujących powstawanie podrażnień. Na szczęście producenci robią wszystko, co w ich mocy, aby dostarczać preparaty pielęgnacyjne wpisujące się w potrzeby skóry wrażliwej.

Komentarze