Depilacja woskiem. Jakie są jej zalety i wady?


Chcesz pozbyć się niechcianego owłosienia i utrzymać efekt gładkiej skóry na dłużej? Depilacja woskiem to jedno z rozwiązań, dzięki któremu nawet na kilka tygodni zapomnisz o odrastających włoskach. Zanim jednak zdecydujesz się na taką opcję, poznaj jej zalety i wady.
Usuwanie owłosienia maszynką do golenia jest uciążliwe, ponieważ rezultaty utrzymują się zaledwie 1-2 dni. Zabieg trzeba zatem powtarzać regularnie, aby zachować pełną gładkość skóry. Dlatego alternatywą jest depilacja woskiem, która – choć jest czasochłonna – daje satysfakcjonujące efekty na dłużej.
Depilacja woskiem – na czym polega?
Istotą depilacji woskiem jest wyrwanie włosków wraz z cebulkami – i właśnie w tym tkwi tajemnica utrzymywania się efektów nawet przez kilka tygodni.
Usuwanie owłosienia rozpoczyna się od nałożenia rozgrzanego wosku i równomiernego rozprowadzenia go po skórze (zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa). Następnie należy przyłożyć specjalne bawełniane paski, wygładzić i… energicznym ruchem oderwać – w kierunku przeciwnym do kierunku wzrostu włosa.
Usuwanie owłosienia woskiem – najważniejsze minusy
Depilacja za pomocą gorącego wosku ma kilka minusów, które są powodem rezygnacji z tej metody usuwania włosków.
Dyskomfort
Nie ma co ukrywać, depilacja woskiem nie należy do przyjemnych. Chociaż wiele kobiet odczuwa głównie spory dyskomfort, dla niektórych zabieg wiąże się z ogromnym bólem. Warto jednak mieć świadomość, że to kwestia bardzo indywidualna.
Podrażnienie i zaczerwienienie
Wyrywanie włosków wraz z cebulami może skutkować powstaniem podrażnień lub zaczerwienienia – w obszarach poddawanych zabiegowi. W rzadkich przypadkach pojawia się także delikatna opuchlizna – dokładnie w tych miejscach, w których znajdowały się cebulki włosowe.
Wrastanie włosków
Systematyczna depilacja woskiem powoduje osłabienie odrastających włosków. Niektóre z nich nie mają siły przebić się przez naskórek, dlatego wrastają w skórę. Chociaż w większości przypadków powoduje to głównie defekt wizualny (ciało jest pokryte drobniutkimi czarnymi kropkami), niekiedy może dojść do rozwoju stanu zapalnego.


Usuwanie włosków za pomocą wosku – zalety
Mimo kilku wad, depilacja woskiem cieszy się ogromną popularnością – świadczy to o mnogości zalet.
Długotrwałe efekty
Prawidłowo przeprowadzony zabieg depilacja pozwala cieszyć się efektem gładkich nóg nawet do 4-5 tygodni. Oznacza to zminimalizowanie częstości usuwania włosków, co przekłada się na większą wygodę.
Mniej widoczne włoski
Odrastające włoski są słabsze i cieńsze, dlatego są mało widoczne. Bywają też niewyczuwalne w dotyku – w przeciwieństwie do zabiegu z wykorzystaniem maszynki do golenia – skóra nie kłuje.
Łatwiejsze kolejne zabiegi
Słabsze włoski sprawiają, że kolejne depilacje są łatwiejsze, szybsze i …. mniej bolesne.
Szerokie zastosowanie
Depilację woskiem można przeprowadzić nie tylko na nogach. W ten sposób usuwane jest owłosienie właściwie z każdej partii ciała, np. miejsc intymnych, przedramion, pleców, a nawet twarzy.
Depilacja woskiem – dla każdego?
Chociaż usuwanie owłosienia za pomocą gorącego wosku jest bezpieczne (przy zachowaniu najważniejszych środków ostrożności), nie każdy może poddać się depilacji.
Wśród głównym przeciwwskazań wymienia się:
ciążę i karmienie piersią,
menstruację,
żylaki i popękane naczynka,
trądzik,
skłonność do reakcji alergicznych.
Depilacja woskiem w domu – to możliwe!
Jeszcze kilkanaście lat temu depilacja woskiem wiązała się z koniecznością przeprowadzenia zabiegu w gabinecie kosmetycznym. Obecnie producenci oferują produkty przeznaczone do użytku domowego. Są to m.in. specjalne wkłady do podgrzewaczy. Dostępne w szerokiej gamie zapachowej, uprzyjemniają zabieg usuwania niechcianego owłosienia.
Pamiętaj! Aby domowa depilacja woskiem była skuteczna, musisz zadbać o odpowiednie przygotowanie skóry. Regularnie należy wykonywać peeling, aby usunąć martwe komórki naskórka – pozwoli to uniknąć wrastania włosków. Ponadto przed przystąpieniem do zabiegu zaleca się odtłuścić skórę talkiem. Po depilacji wymagane jest zaaplikowanie preparatu łagodzącego podrażnienia.