Dermokosmetyki do twarzy. Czym wyróżnia się ich skład?

Dermokosmetyki do twarzy. Czym wyróżnia się ich skład?

Na pewno nieraz zdarzyło Ci się spotkać z terminem „dermokosmetyki”. Ale czy wiesz dokładnie, czym one są i czym różnią się od innych produktów dostępnych na półkach drogeryjnych. Czytaj dalej, aby poznać bliżej tę kategorię artykułów i przekonaj się, czy są odpowiednie również dla ciebie. Oto, co warto o nich wiedzieć.

Czym są dermokosmetyki?

Dermokosmetyki to umowne określenie, stosowane przez wytwórców produktów kosmetycznych – zazwyczaj do oznaczenia tych wyrobów, które są przeznaczone dla osób zmagających się z konkretnymi problemami skórnymi. Dlatego często mówi się, że dermokosmetyk jest czymś pomiędzy standardowym kosmetykiem a lekiem. Jednak wbrew pozorom dermokosmetyki są dostępne nie tylko w aptekach. Można je też znaleźć w również w drogeriach. Są coraz chętniej wybierane przez świadomych konsumentów, poszukujących sprawdzonych formuł.

Jakie cechy wyróżniają dermokosmetyki?

Mimo że nie istnieją żadne wymogi prawne, które musi spełnić produkt, aby nazwać go dermokosmetykiem, producenci zazwyczaj stosują to określenie ostrożnie i w odniesieniu do określonych formuł. Czym zatem się one wyróżniają?

  Są przeznaczone dla osób z konkretnymi problemami skórnymi

Właśnie dlatego często określa się je również jako kosmetyki dermatologiczne. Ich składniki aktywne są dobierane tak, aby pomagały w pielęgnacji skóry osobom zmagającym się z określonymi niedoskonałościami czy schorzeniami.

  Są przyjazne alergikom

Wiele spośród dermokosmetyków to produkty hipoalergiczne. Ich znacząca ilość jest oparta o bezzapachowe formuły, wolne od składników, które często powodują podrażnienia. Dlatego zazwyczaj są odpowiednie również dla osób ze skórą wrażliwą, a nawet atopową.

  Są testowane dermatologicznie

To bardzo częsty wyznacznik wyróżniający dermokosmetyki. Ich formuła jest dokładnie weryfikowana, bardzo często pod okiem lekarzy dermatologów oraz kosmetologów. Można też oczekiwać, że producent poda wyniki przeprowadzonych testów klinicznych, które potwierdzą efektywność zastosowanej formuły.

Warto wiedzieć, że dermokosmetyki opierają się nie tylko na zaawansowanych formułach opracowywanych w laboratoriach badawczych. Bardzo często są także wzbogacane o składniki naturalne – mogą one nawet dominować w składzie, choć nie jest to regułą.

Jak wybrać dobre dermokosmetyki dla siebie?

Jeśli chcesz zadbać o pielęgnację swojej skóry, sięgając po dermokosmetyki, przyjrzyj się dokładnie ofercie tych produktów, zanim skompletujesz wariant dla siebie. Jak to zrobić? Pamiętaj, aby:

  dokładnie sprawdzić rekomendacje producenta – w nich znajdziesz informację o tym, komu jest polecany dany dermokosmetyki. Jeżeli nie doświadczasz problemów ze skórą, które są opisane na opakowaniu czy w ulotce, poszukaj innego produktu. Niewłaściwie dobrana formuła może ci zaszkodzić – np. zapchać pory i doprowadzić do powstania niedoskonałości,

  przyjrzeć się składowi i w razie wątpliwości sprawdzić, za co odpowiadają poszczególne substancje,

  przeczytać ostrzeżenia oraz przeciwwskazania do stosowania – w przypadku dermokosmetyków zazwyczaj jest ich mało, co są przeznaczone dla skóry wrażliwej, a nawet ze zmianami chorobowymi. Może się jednak zdarzyć np., że produkt będzie nieodpowiedni do stosowania przy aktywnych stanach zapalnych, ranach itp.

Pamiętaj również, że dermokosmetyki bardzo często mają krótki termin przydatności, co wynika z niskiej zawartości konserwantów w formule. Dlatego warto otwierać świeże opakowanie dopiero wówczas, gdy stare jest już w pełni zużyte. Nie należy też przedłużać czasu stosowania dermokosmetyku poza zalecaną długość. Uwaga! Liczy się czas od otwarcia produktu, a nie od daty jego wytworzenia.

Kupując dermokosmetyki, warto również przyjrzeć się wskazówkom dotyczącym łączenia wybranego produktu z innymi z tej samej serii lub z pokrewnych linii. Takie kombinacje mogą zapewnić lepszy efekt prowadzonej kuracji, ponieważ formuły, np. kremu na dzień i na noc oraz serum, będą się wzajemnie uzupełniały.

Komentarze