Glinki kosmetyczne. Jakie są ich rodzaje i właściwości?

Glinki kosmetyczne. Jakie są ich rodzaje i właściwości?

Są takie kosmetyki, które charakteryzują się uniwersalnym zastosowaniem. Wykorzystywane w pielęgnacji domowej oraz podczas zabiegów kosmetycznych w gabinecie, pozwalają uzyskać zaskakujące efekty w zakresie pielęgnacji. Do takich preparatów zaliczają się glinki kosmetyczne. Poznaj ich właściwości i sprawdź, na czym polega ich fenomen.

W naturze drzemie ogromny potencjał, z którego warto czerpać pełnymi garściami. Tak jest między innymi w przypadku glinki kosmetycznej wykorzystywanej na szeroką skalę. Zaliczana do grupy minerałów ilastych, jest nieocenionym wsparcie podczas codziennej pielęgnacji skóry.

Glinka kosmetyczna, czyli co?

Glinka jest naturalnym minerałem, który stanowi źródło mikro- i makroelementów. W składzie znaleźć można m.in. magnez, wapń, krzem, cynk, selen, miedź, potas. Jednak nie tylko z uwagi na zawartość cennych składników wykorzystywana jest na szeroką skalę w kosmetyce.

Warto mieć świadomość, że glinka kosmetyczna charakteryzuje się ładunkiem ujemnym. Oznacza to, że przyciąga do siebie cząsteczki o ładunku dodatnim, np. cząsteczki znajdują się w substancjach toksycznych. Dlatego doskonale pochłania zanieczyszczenia, nadmiar sebum oraz resztki kosmetyków pozostawionych na skórze.

Glinka kosmetyczna – dostępne rodzaje

Glinka glince nierówna – różnice polegają na zawartości składników aktywnych. Im wyższa zawartość cennych substancji, tym wyższa jakość. Dlatego szczególnie cenione są preparaty zawierające 95-98% składników aktywnych.

Należy wiedzieć, że glinka kosmetyczna występuje w różnych kolorach. I to właśnie konkretna barwa będzie wpływała na zastosowanie preparatu – z uwagi na konkretne właściwości.

  Glinka zielona

Charakterystyczny zielony kolor to zasługa obecności przeważającej ilości jonów żelaza (II). Wykazuje właściwości oczyszczające, pochłaniające nadmiar sebum, dezynfekujące. Dlatego świetnie sprawdza się w przypadku pielęgnacji cery trądzikowej, tłustej i mieszanej, a także ze skłonnością do tworzenia się zmian łuszczycowych.

Zielona glinka kosmetyczna nie jest natomiast polecana w przypadku pielęgnacji skóry suchej i skłonnej do podrażnień.

  Glinka żółta

Żółta barwa glinki kosmetycznej wynika z obecności dużej ilości tlenku żelaza (np. w porównaniu do glinki czerwonej). Jej rola sprowadza się do pochłaniania nadmiaru sebum i zanieczyszczeń. Dlatego polecana jest do pielęgnacji cery tłustej i mieszanej, a także dojrzałej.

  Glinka czerwona

Czerwona glinka kosmetyczna działa podobnie jak glinka żółta. Różnica polega na zawartości tlenku żelaza (jest go nieco mniej). Właściwości są niemal identyczne – działanie polega na absorbowaniu sebum oraz zanieczyszczeń. Może być więc stosowana w przypadku cery tłustej i mieszanej.

Z uwagi na to, że przyczynia się do obkurczania naczyń krwionośnych, sprawdzi się do pielęgnacji cery naczynkowej i mającej skłonność do powstawania trądziku różowatego.

  Glinka biała

Biała glinka kosmetyczna wykazuje właściwości odżywcze, regenerujące, ściągające. Pomaga wyrównać koloryt skóry. Między innymi z tego powodu jest odpowiednia do pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej i skłonnej do podrażnień. W przeciwieństwie np. do glinki zielonej, jest bardzo delikatna, dlatego można ją znaleźć w niektórych pudrach dla niemowląt.

  Glinka różowa

Glinkę różową uzyskuje się poprzez połączenie glinki czerwonej i białej w odpowiednich proporcjach (1:2). Nie jest więc produktem w 100% naturalnym (w naturze nie występuje glinka w kolorze różowym).

Preparat wykazuje właściwości ściągające, dlatego polecany jest w pielęgnacji cery suchej, skłonnej do podrażnień, mieszanej.

Kosmetyki z glinką – co wybrać?

Glinka kosmetyczna nie jest nowością na rynku kosmetycznym. W drogerii znajdziesz zarówno czystą glinkę (w proszku), jak i kosmetyki pielęgnacyjne z zawartością tego składnika.

Twojej uwadze polecamy szczególnie m.in.:

 Mira Glinka Biała 100 g – proszek do samodzielnego przygotowania;

 Fresh & Natural Glinka Zielona – Intensywnie Regenerująca 80 g – proszek do samodzielnego przygotowania;

 Beaute Marrakech Glinka Zielona w pudrze do cery trądzikowej 150 ml – puder do wymieszania z wodą;

 Maseczka przeciwtrądzikowa. Zielona glinka kambryjska + aloes + owies – gotowa do nałożenia maseczka.

Wykorzystaj moc drzemiącą w kosmetykach pochodzących z natury. Glinka kosmetyczna – jako jeden z nich – wspiera codzienną pielęgnację cery, nawet tej problematycznej.

Komentarze