Golenie krok po kroku. O czym nie można zapomnieć?

Post

Kilkudniowy zarost lub bujna broda wystylizowana na drwala to trend, który przypadł do gustu mężczyznom na całym świecie. Nie każdemu jednak pasuje taki styl i mimo obowiązującej mody wielu panów woli gładką twarz bez zarostu. To wiąże się z koniecznością regularnego usuwania owłosienia i zadbania o odpowiednią pielęgnację delikatnej skóry. Podpowiadamy, jak się prawidłowo golić, aby uniknąć podrażnień!

Czym golić twarz?

Mogłoby się wydawać, że golenie jest sprawą tak oczywistą i nieskomplikowaną, że nie wymaga specjalnego tutorialu. Każdy mężczyzna jednak wie, że czynność ta może przysporzyć sporo problemów. Jednym z pierwszych dylematów, jakim przyjdzie ci stawić czoło, jest wybór odpowiedniej metody usuwania zarostu. Do wyboru masz poniższe opcje.

 Klasyczną maszynkę – jest najchętniej wybierana, gdyż umożliwia szybkie i precyzyjne usunięcie nawet krótkiego zarostu. W sprzedaży dostępne są maszynki z różną liczbą ostrzy, z wymiennymi wkładami lub jednorazowe.

 Golarkę elektryczną – to wygodne rozwiązanie, które pozwala uniknąć zacięć i minimalizuje ryzyko podrażnień. Na rynku znajdziesz urządzenia o różnym kształcie głowic, które dopasowują się do kształtów twarzy. Żadna golarka elektryczna nie będzie jednak w stanie tak dokładnie usunąć zarostu, co klasyczna maszynka na żyletki.

 Brzytwę – golenie się przy pomocy ostrza wymaga doświadczenia, umiejętności i wyczucia. Metoda ta daje spektakularne efekty, a po zabiegu twarz jest gładka i bez podrażnień. Golenie brzytwą lepiej jednak zostawić profesjonalnemu barberowi niż samodzielnie eksperymentować i ryzykować poważnym skaleczeniem.

Jak golić twarz klasyczną maszynką z ostrzami?

Techniki i akcesoria do pielęgnacji zarostu powinny być dobrane do indywidualnych potrzeb, kondycji skóry oraz własnej wygody. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem, cenionym przez mężczyzn na całym świecie są jednak klasyczne maszynki. W artykule skupiliśmy więc na wskazówkach, jak prawidłowo golić twarz przy użyciu golarki na żyletki. Oto krótki poradnik krok po kroku.

  1. Przygotuj twarz

Pierwszym krokiem powinna być dokładna higiena twarzy. Samo przemycie wodą z mydłem nie wystarczy, a dodatkowo sprawi, że skóra będzie bardziej podatna na podrażnienia. Do tego celu warto użyć specjalnych kosmetyków, takich jak pianka czy żel do mycia twarzy. Ważne, aby właściwości specyfiku były dobrane pod kątem Twojej cery i jej aktualnych potrzeb. Użycie peelingu dodatkowo usunie martwy naskórek i sprawi, że włoski będą bardziej podatne na golenie.

  1. Nałóż kosmetyk do golenia

Etapem, którego pod żadnym pozorem nie można pominąć, jest aplikacja odpowiedniego preparatu do golenia. Najdelikatniejsze są pianki i żele, które należy równomiernie rozprowadzić po twarzy. Możesz także użyć kremu do golenia, pomagając sobie przy tym pędzlem. Kosmetyki te nie tylko zmiękczą włoski, dzięki czemu będzie łatwiej je usunąć. Ich zadaniem jest także nawilżenie skóry i zapobieganie podrażnieniom podczas prowadzenia ostrza.

  1. Usuń zarost

Zanim przystąpisz do golenia, zwilż końcówkę maszynki pod bieżącą wodą. Następnie prowadź ostrza delikatnymi ruchami, trzymając je równolegle do twarzy. Unikaj szybkich ruchów w tym samym miejscu, gdyż to najprostsza droga do skaleczenia i podrażnień. Po każdym przeciągnięciu maszynką dokładnie ją spłucz z pozostałości pianki. Pamiętaj, aby golić zarost w różnych kierunkach, zarówno z włosem, jak i pod włos. Dzięki temu usuniesz nawet krótkie włoski. Możesz przy tym delikatnie naciągać skórę, aby dotrzeć do trudnych miejsc.

  1. Zastosuj odpowiednie kosmetyki

Po zakończeniu golenia obowiązkowo zaaplikuj preparaty nawilżające i łagodzące podrażnienia. Do wyboru masz balsamy i kremy, dzięki którym dostarczysz cerze składników odżywczych. Niezastąpiona będzie także woda po goleniu, która działa odświeżająco, zamyka pory oraz redukuje zaczerwienienia. Dzięki zawartości alkoholu ma również właściwości dezynfekujące, dzięki czemu drobne skaleczenia szybciej się zagoją. Zaletą wody po goleniu jest również to, że pięknie pachnie i tonizuje skórę, dlatego jest to wielofunkcyjny kosmetyk, którym zastąpisz kilka preparatów do pielęgnacji.

Stosowanie się do powyższych wskazówek sprawi, że golenie stanie się przyjemnym rytuałem, a ty będziesz się cieszył gładką i zadbaną cerą.

Komentarze