Hydrolat różany. Jak ma właściwości i do czego służy?

Hydrolat różany. Jak ma właściwości i do czego służy?

Wygładzona cera, pozbawiona niedoskonałości. Właśnie taki efekt chcesz osiągnąć w ramach codziennej pielęgnacji. Odkryj sekret, który skrywa hydrolat różany. Poznaj jego właściwości i sprawdź, czy to produkt odpowiedni również dla ciebie.

Hydrolaty roślinne cieszą się rosnącą popularnością. Wykorzystywane do codziennej pielęgnacji cery, pozwalają czerpać z wielu cennych, naturalnych właściwości.

Hydrolat różany, czyli co?

Hydrolat różany (tzw. woda różana) to produkt otrzymywany w procesie destylacji kwiatów róży (zwykle róży damasceńskiej) z parą wodną. Stanowi wodę podestylacyjną, która zawiera śladowe ilości olejku eterycznego. Zawiera przy tym bogactwo składników odżywczych o właściwościach pielęgnacyjnych.

Warto podkreślić, że hydrolat różany – z uwagi na mocno rozcieńczoną formę – jest bezpieczny. Może być aplikowany bezpośrednio na skórę – bez ryzyka podrażnień, nawet u osób z cerą wrażliwą.

Nieocenione właściwości hydrolatu różanego

Chociaż hydrolat różany można stosować do każdego typu cery, jest szczególnie polecany do skóry:

 tłustej,

 trądzikowej,

 skłonnej do podrażnień,

 naczynkowej,

 suchej.

Dlaczego? Składniki aktywne zawarte w wodzie różanej wykazują właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne. Ponadto wspierają proces gojenia się ran, pomagają zmniejszać widoczność zaczerwienienia. Przyczyniają się do zwiększenia elastyczności skóry, nadają jej optymalny poziom nawilżenia.

Z uwagi na delikatny i przyjemny kwiatowy zapach, hydrolat różany może nieść także odprężenie i relaks.

Hydrolat różany – jak go wykorzystać?

Wyjątkowość wody różanej nie polega wyłącznie na szerokim spektrum dobroczynnych właściwości. Tym, co zaskakuje, jest również mnogość zastosowań – hydrolat może bowiem zastąpić wiele różnych kosmetyków.

Wodę różaną można traktować jako:

 tonik – do przywracania optymalnego pH skóry, do stosowania rano i wieczorem;

 mgiełkę odświeżającą – do zapewnienia uczucia odświeżenia w upalne dni;

 dodatek do maseczek – do wzbogacenia preparatu o dodatkowe składniki aktywne;

 spray po opalaniu – w celu łagodzenia poparzeń i zaczerwienienia skóry;

 wodę perfumowaną – do nadania skórze przyjemnego, delikatnego zapachu.

Jeżeli jesteś zwolenniczką ograniczania liczby stosowanych kosmetyków, hydrolat różany będzie idealnym wyborem. Jego przewagą jest możliwość wykorzystywania go na wiele sposobów – w każdej postaci wpłynie korzystnie na wygląd i kondycję skóry.

Jak poprawnie stosować wodę różaną?

Hydrolat różany składa się w ok. 99% z wody i z ok. 1% olejku eterycznego bogatego w składniki aktywne. Tak duży stopień rozcieńczenia przekłada się na wyjątkową delikatność. Dlatego wodę różaną możesz aplikować bezpośrednio na skórę – bez ryzyka podrażnienia.

Warto przy tym podkreślić, że preparat możesz stosować nie tylko na twarz, ale również do pielęgnacji włosów czy okolic oczu. Niektóre kobiety decydują się na wykonanie okładów na zmęczone oczy.

Hydrolat różany – na co zwracać uwagę?

Na rynku kosmetycznym pojawia się coraz więcej tego typu kosmetyków – jako odpowiedź na zainteresowanie konsumentów. Szeroki asortyment to z jednej strony większe możliwości, ale z drugiej – trudność w wyborze właściwego produktu. Na co zatem zwracać szczególną uwagę?

 Składniki – im prostszy skład, tym lepiej. Unikaj preparatów z niepotrzebnymi składnikami, które mogą przyczyniać się do podrażnienia skóry.

 Obecność składników naturalnych – wybierz ten produkt, który zawiera przede wszystkim składniki pochodzenia naturalnego, w tym składniki pochodzące z rolnictwa ekologicznego.

 Sposób aplikacji – niektóre kosmetyki mają formę sprayu, co ułatwia aplikację (szczególnie w przypadku stosowania w zastępstwie mgiełki czy do pielęgnacji włosów).

Jeśli zależy ci na dobrym hydrolacie różanym, nie możesz kierować się wyłącznie ceną. Znaczenie ma przede wszystkim zawartość składników aktywnych oraz obecność substancji „wypełniających”.

Woda różana to kosmetyk, który pokochały kobiety na całym świecie. Włącz go do codziennej pielęgnacji, by po kilku tygodniach regularnego stosowania zauważyć wyraźną poprawę kondycji skóry.

Komentarze