Jak dobrać olej do porowatości włosów?

Jak dobrać olej do porowatości włosów?

Zastanawiasz się, dlaczego twoje włosy się puszą i falują? A może uparcie nie chcą się kręcić i są zbyt „mięsiste”? Sekret tkwi w ich strukturze, a dokładniej – w porowatości. To od niej zależy m.in. to, jakie kosmetyki pielęgnacyjne należy stosować do kosmyków. Zastanawiasz się, jaki olej do włosów wysokoporowatych, a jaki do niskoporowatych warto wybrać? Czytaj dalej, a wszystko stanie się jasne!

Porowatość włosów – co to w ogóle jest?

Porowatość włosów to stosunkowo nowe pojęcie w kosmetyce. Chociaż to, że każda osoba ma nieco inny typ włosów, jest oczywiste, dopiero niedawno zaczęło się mówić o tym, dlaczego tak jest. Jedną z kluczowych cech, które wpływają na podatność włosów na układanie, jest właśnie porowatość. Można ją zdefiniować jako stopień rozchylenia łusek na powierzchni włosa. Ta właściwość jest w dużej mierze determinowana genetycznie, choć wpływ na nią ma również sposób pielęgnacji kosmyków.

W tym ujęciu można wyróżnić włosy:

  niskoporowate – to takie, w których łuski włosa ściśle przylegają do jego kory. W związku z tym większość substancji odżywczych, które są zawarte w kosmetykach, nie wnika do środka kosmyku, ale pozostaje na jego powierzchni. Poznasz je po tym, że są „lejące”, mają bardzo gładką powierzchnię, długo schną po umyciu, są podatne na obciążenie i trudne do układania: utrzymanie na nich skrętu czy uniesienia jest wyzwaniem,

  średnioporowate – określane często jako „normalne”. To kosmyki, które mają średnio przylegające łuski włosa, co przekłada się na falowanie pasm, a także ich dość dobrą podatność na stylizację i umiarkowaną gładkość. Czasami się puszą;

  wysokoporowate – mają najbardziej rozchylone łuski włosa. Puszą się, mają tendencję do przesuszenia, bardzo szybko schną, są raczej cienkie, matowe i podatne na stylizację. Długo utrzymują skręt.

Jak zatem widać, chociaż włosy wysokoporowate wydają się być bardziej uwrażliwione i mieć większą tendencję do przesuszenia, każdy typ kosmyków ma swoje wady i zalety. Dobra wiadomość jest taka: umiejętne dobranie kosmetyków pielęgnacyjnych do porowatości włosów pomoże wydobyć ich atuty i zniwelować problemy.

Olejowanie w pielęgnacji włosów – dlaczego ma znaczenie?

Naturalne olejki odgrywają ogromną rolę w pielęgnacji włosów, bez względu na ich porowatość. Dlatego są obecne w wielu odżywkach oraz maskach. Ale to nie wszystko. W naszej drogerii możesz też znaleźć kosmetyki w formie olejków, które można bezpośrednio aplikować – np. podczas zabiegu tak zwanego olejowania. Chodzi o regularne wcieranie olejku w skórę głowy oraz włosy w celu ich odżywienia.

Olejowane to naturalna technika pielęgnacji, której zastosowanie może przynieść wymierne korzyści. Ale uwaga – aby efekty były zgodne z tym, czego oczekujesz, musisz dobrać rodzaj oleju do porowatości włosów.

Jaki olej do włosów wysokoporowatych, a jaki do niskoporowatych?

Jakie przełożenie ma porowatość włosów na efektywność działanie olejów? Odpowiedź jest prosta: to, jak bardzo są rozchylone łuski włosów, determinuje stopień „przenikalności” składników aktywnych w głąb kosmyków. Im węższa przestrzeń między łuskami, tym drobniejsze cząsteczki będą w stanie dotrzeć do wnętrza. Dlatego ogólna zasada jest taka: im mniejsza porowatość włosów, tym drobniejsze powinny być cząsteczki stosowanego oleju. A jak to się przekłada na praktykę? Oto zestawienie przykładowych olejów, które pasują do poszczególnych typów włosów.

  • Dobry olejek do włosów wysokoporowatych to np.: słonecznikowy, konopny, sojowy, lniany, z pestek dyni, z ogórecznika, z krokosza barwierskiego, z pachnotki, z nasion chia, z wiesiołka, z orzechów włoskich.
  • Odpowiedni olej do włosów średnioporowatych to np.: rokitnikowy, kameliowy, awokado, z orzeszków ziemnych, ze słodkich migdałów, arganowy, musztardowy czy oliwa z oliwek.
  • Do niskoporowatych włosów sprawdzą się np. olej kokosowy, masło shea, masło kakaowe, masło babassu, olej palmowy.

Oczywiście dostępne są też mieszanki olejów – dobierając odpowiednią, zwróć uwagę na skład. Obserwuj też, jak twoje włosy zachowują się po kilku zabiegach olejowania, aby ocenić, czy udało się trafić w dziesiątkę.

Komentarze