Krem do twarzy z filtrem SPF. Jaką ochronę wybrać?

Krem do twarzy z filtrem SPF. Jaką ochronę wybrać?

Twarz muśnięta słońcem wygląda zdrowo i promiennie. Nic więc dziwnego, że wiele osób nadal rezygnuje z aplikowania kremów do twarzy z filtrem SPF. Tymczasem jest to ważny krok w stronę zdrowia oraz… młodego wyglądu. Dowiedz się więc, jak dobrać odpowiedni preparat do ochrony przeciwsłonecznej.

Krem do twarzy z filtrem SPF – czy to konieczność?

Ochrona skóry przed promieniami słonecznymi to konieczność. Warto bowiem mieć świadomość, że opalenizna – choćby nie wiem, jak ładnie wyglądała – to po prostu reakcja obronna organizmu na nadmiar promieniowania ultrafioletowego. Dochodzi wówczas do nadmiernego wydzielania melaniny, co skutkuje zbrązowieniem skóry.

Tymczasem długotrwała ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe wykazuje negatywny wpływ na organizm. Opalanie – nawet to nieświadome – może prowadzić do:

  zaczerwienienia,

  poparzeń,

  nowotworu skóry.

Dlatego tak ważne jest, aby stosować krem do twarzy z filtrem SPF – niezależnie od tego, jaką masz karnację.

Filtr SPF – jak działa?

Kremy do twarzy, które mają zapewnić ochronę przeciwsłoneczną, zawierają filtr SPF (z ang. Sun Protection Factor). Filtr wyrażony jest wartością liczbową, którą należy rozumieć jako zdolność ochrony przed negatywnym oddziaływaniem promieniowania słonecznego. SPF określa, ile razy dłużej skóra może być eksponowana na słońce bez ryzyka oparzeń.

Jak to wygląda w praktyce? Krem do twarzy z filtrem SPF 15 oznacza, że skóra jest 15 razy dłużej chroniona przed działaniem promieni słonecznych niż skóra bez żadnej ochrony. W przypadku kremu z filtrem SPF 50, skóra może być wystawiona na słońce bez ryzyka oparzeń przez czas o 50 razy dłuższy niż skóra bez żadnej ochrony.

Zasada działania filtra uzależniona jest od jego rodzaju:

  filtry chemiczne pochłaniają promieniowanie ultrafioletowe, a następnie zamieniają je w ciepło;

  filtry mineralne zawierają tlenek cynku i dwutlenek tytanu – składniki, które tworzą na powierzchni skóry warstwę ochronną odbijającą i rozpraszającą promienie słoneczne.

Warto podkreślić, że filtry mineralne uważane są za zdrowsze. Dlaczego? Nie wchodzą w reakcję ze skórą i nie powodują podrażnień. Między innymi z tego powodu polecane są w przypadku kremów do twarzy z filtrem SPF dla dzieci.

Jaką ochronę przed słońcem wybrać?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, jaki krem do twarzy z filtrem SPF wybrać. Wszystko zależy od fototypu skóry. Inne wymagania ma jasna karnacja, a inne – karnacja śniada itp.

Obecnie przyjmuje się, że osoby:

  z bardzo jasną karnacją powinny stosować preparaty z filtrem SPF minimum 50,

  z jasną karnacją powinny wybierać krem do twarzy z filtrem SPF na poziomie minimum 30,

  z ciemną karnacją mogą zastosować krem do twarzy z filtrem SPF 15-30.

Należy przy tym podkreślić, że krem do twarzy dla dzieci powinien zawierać filtr SPF 50 – niezależnie od fototypu skóry. W tym przypadku należy także do minimum ograniczyć bezpośrednią ekspozycję pociechy na słońce.

Warto także mieć świadomość, że wybór wartości filtra SPF uzależniony jest także od… zabiegów, którym poddawana jest skóra. W przypadku mikrodermabrazji czy aplikowania kwasów koniecznością jest zabezpieczenie cery przed działaniem słońca za pomocą kremów z filtrem SPF powyżej 50.

 Krem do twarzy z filtrem SPF – ważne zasady stosowania

Jeśli chcesz mieć pewność, że krem z filtrem SPF będzie faktycznie zabezpieczał skórę przed promieniowaniem słonecznym, musisz pamiętać o kilku zasadach.

  Wybierz kosmetyk z filtrem SPF dostosowanym do potrzeb twojej skóry.

  Preparat nakładaj równomiernie na całą twarz, omijając okolice oczu.

  Kosmetyk zaaplikuj na ok. 20 minut przed ekspozycją na słońce.

  Co 2-3 godziny nakładaj kolejne warstwy preparatu – szczególnie, jeśli leżysz na plaży czy uprawiasz sport.

  Jeżeli pływasz na otwartym akwenie, twarz smaruj po każdym wyjściu z wody.

Pamiętaj! To w dużej mierze od ciebie zależy, jak długo zachowasz młody wygląd. Jeśli twarz będziesz wystawiać na słońce bez żadnej ochrony, dość szybko zauważysz pierwsze oznaki starzenia. Dlatego zawsze miej pod ręką odpowiedni krem do twarzy z filtrem – preparaty o lekkiej i szybko wchłaniającej się formule możesz aplikować również pod podkład.

Komentarze