Krem z retinolem. Czy naprawdę czyni ,,pielęgnacyjne cuda"?

Krem z retinolem. Czy naprawdę czyni ,,pielęgnacyjne cuda"?

Dążenie do uzyskania jędrnej cery bez niedoskonałości i zmarszczek wymaga stosowania kosmetyków o określonych składach. Niektóre substancje cechują się działaniem, które pozwala na zachowanie doskonałego stanu skóry przez długi czas. Jedną z nich jest retinol pojawiający się w wielu kremach do twarzy. Czy składnik ten rzeczywiście czyni cuda? O czym warto pamiętać podczas jego stosowania?

Czym jest retinol?

Retinol to pochodna witaminy A, najczęściej wykorzystywana w celu leczenia niedoskonałości. Odpowiednio stosowana substancja może powodować również wygładzanie zmarszczek, dlatego pojawia się w składach tak wielu kremów. Retinol złuszcza martwy naskórek, rozjaśniając i wygładzając cerę. Podczas pierwszych miesięcy stosowania składnik ten działa jedynie na zewnętrzną warstwę skóry. Z czasem dociera on głębiej, poprawiając strukturę oraz zwiększając produkcję kolagenu i elastyny.

Retinol w kosmetykach może występować w następujących formach:

  aldehydu,

  kwasu,

  estrów,

  witaminy A.

Każda forma retinolu cechuje się nieco innym działaniem. Z tego powodu warto korzystać z zakupionych kosmetyków zgodnie z zaleceniami producenta. Retinol jest skuteczny jedynie w sytuacji, gdy wykorzystuje się go w odpowiedni sposób. W innym przypadku może powodować uczulenie i podrażnienia.

Na rynku pojawiają się również alternatywy dla standardowego retinolu. Doskonałym przykładem takiego składnika jest bakuchiol pozyskiwany z rośliny Psoralea corylifolia. Pod względem budowy chemicznej substancja ta nie przypomina standardowego retinolu, jednak cechuje się bardzo podobnym działaniem. Dodatkowo, ryzyko wystąpienia podrażnień po zastosowaniu bakuchiolu jest znacznie mniejsze.

Działanie retinolu

Krem z retinolem może czynić cuda, ale jedynie w sytuacji, gdy jest on odpowiednio stosowany. Jeśli korzystasz z niego w sposób rozsądny i zgodny z zaleceniami producenta, możesz liczyć na pojawienie się takich efektów, jak:

  zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny,

  ujędrnienie skóry,

  spłycenie zmarszczek,

  redukcja ilości wydzielanego łoju,

  zwężenie porów,

  zmniejszenie tendencji do pojawiania się niedoskonałości,

  poprawienie kolorytu skóry,

  usunięcie przebarwień.

Aby uzyskać wymienione efekty, konieczne jest stosowanie retinolu regularnie, przestrzegając zaleceń. Niepoprawne wykorzystywanie kosmetyków z tym składnikiem może przyczynić się do pojawienia się podrażnień, a nawet alergii, które pogarszają stan cery na długie miesiące. Retinol jest wskazany w przypadku osób z cerą tłustą skłonną do występowania niedoskonałości.

Skład każdego kosmetyku różni się od innych, dlatego tak ważne jest dopasowanie odpowiedniej formy retinolu do własnych potrzeb. Retinoidy wykazują znacznie większą skłonność do powodowania przebarwień niż podstawowa postać tej substancji, o czym należy pamiętać, wybierając dany krem.

Jak stosować kremy z retinolem?

Jak już wspomnieliśmy, krem z retinolem może być skuteczny, jeśli jest odpowiednio wykorzystywany. Na opakowaniu kosmetyku znajduje się sugerowana temperatura przechowywania. Kosmetyków z tym składnikiem nie należy stawiać w miejscach z bezpośrednim dostępem do światła UV, które może zmieniać jego strukturę. W kremach stężenie retinolu jest niewielkie, jednak nie powinno ono być mniejsze niż 0,25%. Wszystko zależy wyłącznie od przeznaczenia danego kosmetyku, pozostałych składników i sposobu wykorzystania.

Retinol jest bardzo wrażliwy na działanie promieni słonecznych, dlatego należy go stosować na noc, a jeśli używasz go także w dzień, konieczne jest nakładanie kremów z wysokim filtrem SPF. Na samym początku kuracji może dojść do przesuszenia naskórka, dlatego wskazane jest także zaopatrzenie się w nawilżające kosmetyki.

Kremów z retinolem nie można stosować w ciąży i w trakcie karmienia piersią. Nieprzestrzeganie zaleceń skutkuje pojawieniem się podrażnień i przebarwień, dlatego korzystanie z takich kosmetyków jest wskazane jedynie w przypadku osób, które zapoznały się z zasadami stosowania tej substancji.

Komentarze