Kubeczki menstruacyjne. Jak działają i dla kogo będą dobrym wyborem?

Kubeczki menstruacyjne. Jak działają i dla kogo będą dobrym wyborem?

W ostatnich latach w niemal każdej sferze życia stawia się na innowacyjne i ekologiczne rozwiązania. Tak samo jest również w przypadku menstruacji i nowoczesnych metod radzenia sobie z higieną w tym okresie. Całkiem niedawno na rynku pojawiły się kubeczki, które pozwalają na całkowite odstawienie tradycyjnych środków w postaci podpasek i tamponów. Czym dokładnie są takie produkty i kiedy warto ich używać?

Kubeczek menstruacyjny – co to?

W ostatnim czasie coraz więcej kobiet wymienia standardowe środki higieniczne na kubeczek menstruacyjny. Co to tak właściwie jest? To nic innego jak niewielki silikonowy pojemniczek, który ma za zadanie zbierać krew w trakcie okresu.

Początki kubeczków menstruacyjnych sięgają lat 30. XX wieku, jednak współczesne produkty tego typu zaczęły cieszyć się popularnością stosunkowo niedawno.

Kubeczki menstruacyjne są wykonane z antyalergicznego materiału, dlatego są bezpieczne również dla osób uczulonych na niektóre surowce. Nie zaburza on flory bakteryjnej oraz nie zawiera szkodliwych substancji.

Kubeczki menstruacyjne występują w wielu wariantach, które różnią się od siebie nie tylko wielkością, lecz także kształtem. Z tego powodu wybór odpowiedniego modelu może być dość problematyczny, szczególnie w sytuacji, gdy decydujesz się na swój pierwszy egzemplarz.

Kubeczek menstruacyjny należy umieścić wewnątrz ciała – tak, by mógł on zassać się w odpowiedni sposób i zbierać krew bez ryzyka przeciekania. Z tego powodu niezwykle istotne okazuje się dobranie właściwego rozmiaru produktu. Podczas pierwszych prób aplikacji może dojść do zaginania lub nieodpowiedniego zasysania, dlatego nie warto zrażać się na samym początku. Z czasem nauczysz się poprawnie umieszczać kubeczek wewnątrz ciała, dzięki czemu będziesz mogła korzystać z niego przez 8-12 godzin do momentu opróżnienia, umycia i ponownej aplikacji.

Ekologiczne rozwiązanie

Kubeczek menstruacyjny nieodłącznie kojarzy się z ekologią. Pozwala on na zupełne zrezygnowanie z jednorazowych podpasek i tamponów, które po użyciu trafiają bezpośrednio do kosza na śmieci. Miesięcznie zużywa się od kilkunastu do kilkudziesięciu sztuk takich produktów, dlatego postawienie na pojedynczy kubeczek menstruacyjny okazuje się znacznie lepszym pomysłem.

Kubeczek menstruacyjny to artykuł wielokrotnego użytku, który można użytkować nawet kilka lat. Wszystko zależy od sposobu jego wykorzystywania. Uznaje się, że jedna sztuka takiego produktu zastępuje około 3000 tamponów. Jest to zatem doskonałe rozwiązanie dla osób, które prowadzą ekologiczny tryb życia i chcą jeszcze bardziej zmniejszyć ilość wyrzucanych odpadów.

Dla kogo kubeczek menstruacyjny?

Alternatywa dla klasycznych tamponów i podpasek sprawdza się doskonale głównie w przypadku osób, które nie boją się nowych rozwiązań. Jest to doskonała opcja w sytuacji, gdy cenisz ekologiczne podejście do życia i jednocześnie chcesz zaoszczędzić dużo pieniędzy. Koszt standardowego kubeczka menstruacyjnego, który wystarczy na co najmniej kilka lat, to około 100 zł. Dla porównania, paczka podpasek może kosztować od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych, dlatego wydatek ten zwraca się już po kilku miesiącach.

Kubeczki menstruacyjne są doskonałym rozwiązaniem również dla osób, które borykają się z problemem suchej i wrażliwej skóry. Podpaski mogą powodować podrażnienia, dlatego dobrym pomysłem jest zrezygnowanie z nich na rzecz hipoalergicznego silikonu. Korzystając z kubeczka, można zapomnieć o wysypce, odparzeniach czy innych problemach skórnych.

Odpowiednio dopasowany model zapewnia wysoki komfort. Kubeczki menstruacyjne sprawdzają się dobrze zarówno w przypadku nastolatek, jak i kobiet tuż przed menopauzą. Na rynku znaleźć można wersje mniejsze i większe, dzięki czemu każda użytkowniczka jest w stanie dobrać właściwy model.

Komentarze