Lakiery do paznokci. Jakie są ich rodzaje i zastosowanie?

Post

Równo przycięte, pozbawione nieestetycznych skórek – takie paznokcie to podstawa atrakcyjnie wyglądających dłoni. Możesz jednak pójść o krok dalej, decydując się na pokrycie ich płytki kolorem. Sprawdź, jakie rodzaje lakierów do paznokci masz do wyboru. Dowiedz się, jak z nich odpowiednio korzystać.

Kilkanaście lat temu wybór lakierów do paznokci był bardzo ograniczony. Obecnie do dyspozycji jest wiele produktów, które różnią się nie tylko kolorem, ale również sposobem nakładania czy zastosowaniem.

Lakiery do paznokci – pielęgnacyjne i ozdobne

Najprostszy podział obejmuje lakiery do paznokci przeznaczone do pielęgnacji oraz do ozdabiania.

Lakiery do pielęgnacji

Są to odżywki – najczęściej bezbarwne – których skład został wzbogacony m.in.: witaminami, minerałami i proteinami. Składniki te wzmacniają płytkę paznokcia i sprawiają, że jest ona bardziej wytrzymała. Wśród najpopularniejszych dodatków pielęgnacyjnych można wymienić np.:

proteiny pszenicy,
proteiny soi,
ekstrakt z alg morskich,
olej z nasion krokosza barwierskiego.

Lakiery ozdobne

To niezwykle bogata gama lakierów do paznokci. Szeroka feeria barw pozwala dopasować kolorystykę do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Producenci tego typu preparatów prześcigają się w tworzeniu zaskakujących odcieni: od klasycznych, poprzez pastelowe, a skończywszy na fluorescencyjnych. Do dyspozycji są lakiery opalizujące, matowe, perłowe, holograficzne, lustrzane, a nawet… pękające.

Lakiery do paznokci – w zależności od trwałości

Kolejny podział uwzględnia trwałość lakierów do paznokci. W tej kategorii wyróżnia się:

 tradycyjne
 winylowe
  hybrydowe

Tradycyjne lakiery do paznokci znane są od lat. Cieszą się ogromną popularnością głównie z uwagi na przystępną cenę. Jednak ich największym minusem jest krótka trwałość. Niektóre zaczynają odpryskiwać już po 1-2 dniach, a inne ścierają się na szczycie płytki paznokciowej. Na ich korzyść przemawia jednak możliwość przeprowadzania szybkiej metamorfozy – za niewielkie pieniądze możesz nabyć wiele różnorodnych lakierów i malować nimi paznokcie, np. adekwatnie do swojej stylizacji.

Hybrydowe lakiery do paznokci to wyjście naprzeciw oczekiwaniom tych kobiet, którym zależy na maksymalnej trwałości. Tego typu produkty są utwardzane lampą UV. Preparat nałożony na paznokcie jest w stanie przetrwać nawet 2-3 tygodnie (wiele jednak zależy od jakości płytki paznokciowej). Ekstremalna wytrzymałość ma też pewną wadę, ponieważ taki lakier znacznie trudniej usunąć – nie zrobisz tego zmywaczem do paznokci, lecz potrzebny będzie aceton oraz pilnik lub frezarka.

Winylowe lakiery do paznokci stanowią pewien kompromis między tradycyjnymi preparatami a wersjami hybrydowymi. Potrafią utrzymać się na płytce nawet do 10 dni – koniecznością jest jednak odpowiednie ich nałożenie. Proces ten jest czasochłonny, ponieważ wymaga zaaplikowania kilku warstw lakieru – w odstępach kilkunastominutowych. Zwieńczeniem procesu jest nałożenie specjalnego lakieru nawierzchniowego.


Jakie lakiery do paznokci są najlepsze?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ ostateczny wybór to kwestia oczekiwań i potrzeb, a także gustu.

Na lakiery-odżywki zdecyduj się wówczas, gdy: 
chcesz wzmocnić płytkę paznokciową.

Lakiery tradycyjne będą dobrym wyborem wtedy, gdy:
zależy ci na niskiej cenie produktów,
chcesz mieć dostęp do szerokiej palety kolorów,
nie oczekujesz wielotygodniowej trwałości stylizacji,
lubisz częste zmiany,
nie chcesz poświęcać zbyt wiele na malowanie paznokci.

Warto rozważyć zakup lakierów hybrydowych, jeśli:
oczekujesz ponadprzeciętnej trwałości,
jesteś w stanie poświęcić sporo czasu na pomalowanie paznokci (cały manicure może zająć ponad godzinę),
chcesz zainwestować w niezbędny sprzęt (kosmetyki do manicure hybrydowego, lampę UV).

Lakiery winylowe mogą okazać się dobrym rozwiązaniem, jeżeli:
zależy ci na większej trwałości,
 możesz poświęcić więcej czasu na pomalowanie paznokci.

Nie wiesz, jaką decyzję podjąć? Zamów kilka lakierów na próbę i wtedy dokonasz wyboru. Musisz jednak liczyć się z tym, że korzystanie z lakierów hybrydowych wiąże się z większą inwestycją – trzeba dokupić do nich niezbędne akcesoria.