Pasta wybielająca zęby. Jak działa i czy można ją regularnie stosować?

Pasta wybielająca zęby. Jak działa i czy można ją regularnie stosować?

Zdrowe, białe zęby to twoja najlepsza wizytówka. Jednak o utrzymanie perfekcyjnej bieli nie jest łatwo. Kawa, wino, ciemne sosy, wybrane owoce – to tylko niektóre produkty, które mogą powodować powstawanie przebarwień. Czy poradzi sobie z nimi pasta wybielająca zęby? Zobacz, jak działają takie produkty i w jaki sposób je stosować.

Skąd się biorą przebarwienia na zębach?

Na początek dobrze jest sobie uświadomić, dlaczego w ogóle zęby tracą biel. Odpowiedź jest prosta: powstaje na nich osad, który może powodować nie tylko powstawanie kamienia nazębnego, ale także odbarwienie płytki. O ile powierzchniowe zanieczyszczenia jest łatwo usunąć codziennym, dokładnym szczotkowaniem, o tyle niektóre z nich wnikają głębiej, powodując trwalszą utratą bieli. Jeśli Twoja dieta jest np. bogata w kawę, herbatę, czerwone wino, owoce takie jak jagody lub truskawki, a także przyprawy z domieszką kurkumy – możesz się spodziewać odbarwień. Kiedy powstaną, standardowe produkty do higieny jamy ustnej mogą nie wystarczyć. Trzeba sięgnąć po „większe działa”. Jednym z rozwiązań jest pasta wybielająca zęby.

Pasta wybielająca zęby, czyli co?

Kiedy przyjrzysz się gamie past do zębów dostępnych, szybko dostrzeżesz, że znaczna część produktów ma informację o właściwościach wybielających. Co to jednak tak naprawdę oznacza? Warto wyjaśnić tę kwestię.

Pod pojęciem pasty wybielającej do zębów kryją się produkty, które zawierają składniki sprzyjające usunięciu przebarwień. Można je podzielić na:

  mechaniczne – to różnego rodzaju mikrogranulki, które niejako „szlifują” powierzchnię płytki zębów po to, aby pozbyć się zewnętrznej, odbarwionej warstwy. Mogą one dawać zróżnicowany efekt ścieralności – od jego intensywności zależy szybkość uzyskania pożądanych rezultatów, ale także „inwazyjność” wybielania,

  „chemiczne” – najczęściej są to różnego rodzaju enzymy, których zadaniem jest wsparcie usuwania bardziej dogłębnych przebarwień. Działają zazwyczaj w delikatny sposób, bez podrażnienia płytki zębowej.

To, jaka metoda wybielania jest podstawą do stworzenia danej pasty do zębów, wpływa na sposób jej zastosowania.

Czy pasta wybielająca zęby może być stosowana codziennie?

Odpowiedź na powyższe pytanie wcale nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Wszystko zależy od tego, jaki produkt wybierzesz oraz jak intensywne są zastosowane w nim składniki aktywne.

Jeśli sięgniesz po abrazyjną, czyli ścierającą pastę, zwróć uwagę na to, jak intensywne działanie zapowiada producent. Przykładowo pasta wybielająca zęby R.O.C.S. Extreme Fresh zawiera granulki o wysokim poziomie „ścieralności”. Dlatego najlepiej stosować ją nie na co dzień, a np. 1-2 razy w tygodniu, na przemian z pastą remineralizującą. Dzięki temu unikniesz podrażnienia płytki zębowej przez zbyt intensywny efekt działania produktu.

Za to pasty z mikrogranulkami, które są mniej intensywne, np. takich jak Blend-A-Med 3D White Arctic Freshness, można bez obaw włączyć do codziennej pielęgnacji.

A co z pastami enzymatycznymi? Tu sytuacja wygląda podobnie. Produkty takie jak Blanx Glossy Pink, bogate w nieabrazyjne krzemionki oraz enzymy, można stosować na co dzień. Bardziej specjalistyczne produkty lepiej stosować w ograniczony sposób. Najlepiej kierować się instrukcjami na opakowaniu wybranej pasty.

Pasta wybielająca zęby czy profesjonalny zabieg u stomatologa?

Czy pasta wybielająca jest w stanie zastąpić profesjonalny zabieg u stomatologa? Wszystko zależy od stanu twoich zębów. Jeżeli przebarwienia są niewielkie, a ty jesteś pod stałą opieką stomatologa, najczęściej zastosowanie pasty wybielającej wystarczy, aby dłużej utrzymać biel zębów. Jeżeli jednak przebarwienia są intensywne, a ty potrzebujesz szybkich efektów, warto rozważyć skorzystanie ze specjalistycznego zabiegu – pamiętając jednocześnie, że przed przystąpieniem do niego należy zadbać o to, aby w płytce nie było żadnych ubytków. Co zatem wybrać? Decyzja należy do ciebie!