Pianki koloryzujące do włosów. Na jak długo barwią kosmyki?

Pianki koloryzujące do włosów. Na jak długo barwią kosmyki?

Farbowanie włosów cieszy się popularnością wśród osób w każdym wieku. Istnieją metody pozwalające na trwałą zmianę koloru oraz takie, które działają jedynie przez jakiś czas. Drugi typ koloryzacji jest chętnie wybierany w sezonie letnim, głównie podczas wakacji. Jak długo utrzymuje się kolor po zastosowaniu pianek koloryzujących? Od czego to zależy?

Jak działają pianki koloryzujące?

Pianki koloryzujące to kosmetyki przypominające swoją formułą klasyczny szampon. Takie produkty nie zawierają amoniaku, który pojawia się w przypadku trwałych farb do włosów. Na rynku istnieją pianki o różnym sposobie aplikacji. Wyróżnia się dwa podstawowe typy takich kosmetyków:

  trwale koloryzujące,

  tymczasowe.

Pianki tymczasowe osadzają się na włosach, nie wnikając w ich strukturę. Z tego powodu zmywają się one już po kilkukrotnym zastosowaniu szamponu. Wariant trwały wymaga zmieszania dwóch składników. Taka pianka utrzymuje się na włosach znacznie dłużej i jest alternatywą dla klasycznych farb o konsystencji pasty nakładanej na kosmyki pędzelkiem.

Jak długo utrzymuje się efekt?

Trwałość pianki koloryzującej zależy od jej składu i samych włosów. Zazwyczaj produkty tymczasowe wypłukują się już po 3-5 myciach, ale jest to kwestia mocno indywidualna. Jeśli masz zniszczone włosy o wysokiej porowatości, prawdopodobnie kolor utrzyma się znacznie dłużej. Taka sytuacja ma miejsce również w przypadku bardzo jasnych kosmyków, które mogą złapać barwę zbyt mocno i mieć lekko zmieniony odcień przez nawet kilka miesięcy po użyciu pianki.

Włosy niektórych osób są bardzo odporne na działanie kosmetyków koloryzujących, dlatego w ich przypadku może okazać się, że kosmyki nie zmieniły barwy lub złapały jedynie blady, ledwo widoczny odcień. Ma to miejsce w przypadku ciemnych włosów, których nie da się pofarbować na inne kolory bez uprzedniego rozjaśnienia.

Na opakowaniach pianek koloryzujących zawsze znajdują się informacje o tym, jak długo będzie trzymał się dany produkt. Jest to orientacyjny czas, dlatego niekiedy dobrym pomysłem jest naniesienie produktu tylko na jeden kosmyk i obserwowanie jego ,,wymywania”, zanim pokryjesz kosmetykiem całe włosy.

Istnieją także trwałe pianki, które są alternatywą dla klasycznych farb do włosów. Takie produkty mogą utrzymywać się przez kilka miesięcy, jednak w ich przypadku również wszystko zależy od struktury kosmyków, ich odcienia oraz indywidualnych uwarunkowań.

Jakie kolory trzymają się najdłużej?

Zgodnie z założeniem pianki koloryzujące mają wypłukiwać się już po kilku myciach, ale nie zawsze się to dzieje. Czasami we włosach pozostaje delikatny pigment zauważalny nawet przez wiele miesięcy. Tendencję do takiego zachowania wykazują odcienie niebieskiego, który z czasem łączy się z naturalną żółcią włosów, tworząc kolor zielony.

Wszystko zależy jednak od struktury włosa. Czasami zastosowanie wolno wymywających się pigmentów nie sprawi, że na kosmykach pozostanie zielony odcień.

Jak nakładać pianki do włosów, by zachować ich trwałość?

Wielu osobom zależy na tym, by odcień uzyskany z użyciem pianek koloryzujących utrzymał się na włosach jak najdłużej. Aby osiągnąć taki efekt, konieczne jest zaaplikowanie kosmetyku w odpowiedni sposób. Kosmyki muszą być w całości suche i czyste, a produkt – dokładnie wymieszany poprzez wstrząśnięcie opakowania. Pianki koloryzujące są najczęściej umieszczone w butelkach z aerozolem, dlatego ich naniesienie na włosy staje się niezwykle łatwe.

Preparat należy wmasować w kosmyki i zostawić na kilkanaście minut. Po tym czasie można spłukać całość za pomocą wody bez dodatku szamponu. Zwykle sposób aplikacji pianek wygląda dość podobnie, jednak zawsze warto kierować się zaleceniami producenta. Każdy kosmetyk cechuje się bowiem nieco innym składem, dlatego efekt końcowy może się różnić w zależności od metody aplikacji.

Komentarze