Pielęgnacja skóry atopowej. Jaki krem do twarzy wybrać?

Post

Skóra atopowa wymaga szczególnej troski, dlatego traktowanie jej przypadkowo wybranymi kremami do twarzy nie jest wskazane. Tutaj znaczenie ma każdy zawarty składnik, który – w zależności od indywidualnych preferencji – może zostać zaakceptowany lub spowodować nasilenie objawów atopii. Sprawdź zatem, jaki krem do twarzy będzie najlepszy i na co zwracać uwagę.

Codzienna pielęgnacja skóry atopowej bywa wyzwaniem – szczególnie, jeśli jesteś na etapie poszukiwania odpowiedniego kremu do twarzy. Nie jest to łatwe, ponieważ to, co jest właściwe dla jednej osoby, może okazać się niepożądane dla innej. Nie oznacza to jednak, że postępowanie zgodnie z metodą prób i błędów musi wiązać się z testowaniem przypadkowych preparatów. Krem do twarzy – nawet ten dopiero testowany – musi zostać dokładnie „prześwietlony”.

Pielęgnacja skóry atopowej – o czym pamiętać?

Skóra atopowa to skóra nadwrażliwa. Jest sucha i wykazuje ogromną skłonność do podrażnień, swędzenia, alergii czy nawet egzemy. Dlatego krem do twarzy powinien być bardzo delikatny, aby nie spotęgować uciążliwych objawów. Dotyczy to również innych preparatów wykorzystywanych w codziennej pielęgnacji.

·        Tylko łagodne środki myjące

W oczyszczaniu cery atopowej egzamin zdadzą wyłącznie łagodne produkty – najlepiej pianki czy mleczka. Unikaj przy tym kosmetyków zawierających substancje drażniące. Zrezygnuj także z używania mydła, które niepotrzebnie wysusza skórę. Warto wybierać łagodne środki myjące, które pomogą w utrzymaniu optymalnego poziomu nawilżenia.

·          Delikatne osuszanie twarzy

Jeśli zmagasz się z cerą skłonną do atopii, zapomnij o pocieraniu skóry ręcznikiem. Jeśli chcesz ją osuszyć, wykorzystaj ręczniki papierowe – przykładaj je delikatnie, by wchłonęły nadmiar wody.

·          Unikanie czynników drażniących

W pielęgnacji skóry atopowej znaczenie ma unikanie czynników drażniących. Mowa m.in. o zakładaniu szorstkich ubrań wykonanych z syntetycznych materiałów. Już nawet krótki kontakt ich z cerą może spowodować uciążliwe podrażnienie. 

Krem do twarzy – na co zwracać uwagę?

 W przypadku pielęgnacji skóry atopowej każdy zastosowany kosmetyk ma znaczenie. Jednak największą rolę przypisuje się kremowi do twarzy. Jaki zatem powinien być?

Składniki natłuszczające i nawilżające

Niezwykle pożądane są składniki natłuszczające, które pomogą w odbudowaniu warstwy ochronnej zabezpieczającej przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Znaczenie mają także składniki nawilżające, które pozwolą na zatrzymanie wody w skórze – dzięki temu będzie ona mniej skłonna do podrażnień.

Zwróć uwagę na to, czy krem do twarzy zawiera np. olej lniany, olej konopny, oliwę z oliwek. Warto przyjrzeć się również preparatom z ceramidami. Są to składniki, które nie tylko zapewniają optymalny poziom nawilżenia, ale i pomagają wzmocnić naturalną barierę ochronną.

Obecność filtrów UV

Skórę atopową należy chronić przed nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne. Dlatego krem do twarzy powinien zawierać filtry UV – im wyższe, tym lepiej.

Im krótszy skład, tym lepszy

Krem do twarzy przeznaczony do skóry atopowej powinien mieć jak najkrótszy skład. Będzie to oznaczało, że nie zawiera substancji mogących wywołać podrażnienie. Nie są wskazane takie składniki jak np. SLS, SLES, parabeny, silikony, PEG-i – mogą one nasilać objawy atopii. Warto unikać również wszelkich substancji konserwujących, zapachowych, barwników.

Wybór kremów do twarzy przeznaczonych do pielęgnacji skóry atopowej jest coraz większy. Producenci mają świadomość, że staje się to coraz powszechniejszym problemem, dlatego wychodzą naprzeciw oczekiwaniom. Musisz jednak dokładnie przyjrzeć się zawartym w nim składnikom – tak, by uwzględnić potrzeby swojej cery. Mimo że niektóre preparaty powstały z myślą o wymagającej skórze atopowej, niekiedy mogą nie zostać przez nią zaakceptowane. Dlatego nie rób od razu zapasów – przetestuj kilka propozycji i wybierz tę, która przynosi cerze ukojenie i zdrowy wygląd.

Pamiętaj! Zakup odpowiedniego kremu to jedno. Znaczenie mają także inne elementy składające się na pielęgnację oraz… codzienne stosowanie preparatu.

Komentarze