Płyn do płukania. Jak wpływa na tkaniny podczas prania?

Post

Chcesz, aby twoje ubrania utrzymywały przyjemny zapach na dłużej, a przy tym były miękkie po wyjęciu z pralki. Właśnie dlatego stosujesz płyn do płukania tkanin. Czy jednak wiesz, że ma on znacznie szersze zastosowanie? Sprawdź, jak tego typu preparaty wpływają na odzież.

Płyn do płukania tkanin to produkt, który znajduje się niemal w każdym domu. Mimo że niektórzy nie korzystają z niego wcale, większość osób nie wyobraża sobie niedodawania go w cyklu prania. Czy słusznie? Okazuje się, że tak…

Płyn do płukania tkanin, czyli co?

Płyn do płukania tkanin to specjalny preparat, którego rolą jest zmiękczanie włókien, dzięki czemu ubrania po wypraniu i wyschnięciu są przyjemne w dotyku. Tego typu produkt jest najczęściej wzbogacany aromatami, które sprawiają, że odzież pięknie pachnie, a zapach świeżości utrzymuje się nawet kilka dni.

Płyn do płukania tkanin bazuje na środkach powierzchniowo czynnych – podobnych do tych, które zawierają proszki do prania, płyny do mycia naczyń czy szampony. Ważnym elementem jest wspomniana wyżej kompozycja zapachowa.

Jak płyn do płukania tkanin wpływa na ubrania?

Głównym zadaniem płynu do płukania jest zmiękczanie włókien tkanin. Jednak pozytywny wpływ na odzież jest znacznie szerszy.

  Pomaga uniknąć blaknięcia kolorów

Wkładasz do pralki koszulkę w soczystych kolorach i chcesz zachować jej barwę? Właśnie w tym pomaga płyn do płukania tkanin – zapobiega blaknięciu kolorów. Nie spierają się tak szybko, dzięki czemu ubranie przez długi czas wygląda jak nowe.

 Zmniejsza ryzyko mechacenia

Pilingowanie się tkanin jest częstym zjawiskiem, które wpływa na efekt estetyczny odzieży. Można jednak zmniejszyć ryzyko mechacenia się ubrań właśnie za sprawą płynu do płukania tkanin.

 Pomaga przedłużyć trwałość ubrań

Składniki zawarte w płynie do płukania oddziałują na włókna, powodując ich wygładzenie. Oznacza to mniejsze tarcie w trakcie prania, co przekłada się na mniejszą ilość uszkodzeń. To z kolei odpowiada za wydłużenie trwałości ubrań.

 Ułatwia prasowanie

Płyn do płukania tkanin sprawia, że ubrania wyjęte z pralki mają znacznie mniej zagnieceń, które są zdecydowanie płytsze. Dla ciebie może oznaczać to tylko jedno – mniej kłopotliwe prasowanie, co przekłada się na oszczędność czasu.

 Pomaga wyeliminować problem z elektryzującymi się ubraniami

Odzież wykonana z włókien syntetycznych ma tendencję do elektryzowania się. Dodatek odpowiednio dobranego płynu do płukania (o właściwościach antystatycznych) w trakcie prania pozwala wyeliminować ten problem.

 Pomaga skrócić czas schnięcia odzieży

Niektóre ubrania potrzebują znacznie więcej czasu na całkowite wyschnięcie. Dodatek płynu do płukania pozwala skrócić go do niezbędnego minimum. Dlaczego? Preparat docierający do włókien tkanin odpowiada za ich nasączenie, dzięki czemu znajduje się w nich znacznie mniej wody.

Czy płyn do płukania tkanin można używać do każdego rodzaju ubrań?

Płyny do płukania tkanin mogą wpłynąć pozytywnie na prane ubrania, ale nie zawsze. Takie preparaty nie są polecane w przypadku odzieży sportowej z tzw. technicznych tkanin. Zamiast tego można stosować specjalne impregnaty zabezpieczające ubrania.

Jaki płyn do płukania tkanin wybrać?

Szeroki asortyment płynów do płukania tkanin sprawia, że bez trudu znajdziesz swój ulubiony produkt. Na co zwracać uwagę przy wyborze? Znaczenie mają przede wszystkim twoje indywidualne preferencje i oczekiwania, np.:

 kompozycja zapachowa,

   właściwości antystatyczne,

   bezpieczeństwo dla dzieci,

   przeznaczenie do skóry wrażliwej i ze skłonnością do alergii,

   pojemność.

Warto przy tym podkreślić, że w drogeriach dostępne są także koncentraty. Są to płyny do płukania tkanin o gęstej formule, które charakteryzują się większą wydajnością. Przeznaczone są do rozcieńczania, dzięki czemu preparaty wystarczają na znacznie dłuższy czas.

A co z ceną? Płyny do płukania tkanin nie są dużym wydatkiem. W zależności od produktu, koszty wahają się w granicach od kilku do kilkunastu złotych. Im większa pojemność, tym niższa cena jednostkowa.

Komentarze