Wegańskie kosmetyki. Dlaczego warto je stosować?

Wegańskie kosmetyki. Dlaczego warto je stosować?

W ostatnich latach ekologiczne podejście do życia staje się coraz popularniejsze. Wiele osób przechodzi na weganizm lub decyduje się na ograniczenie konsumpcji produktów, które szkodzą zwierzętom. Z tego powodu tak dużym zainteresowaniem cieszą się kosmetyki wegańskie. Czym one są? Dlaczego warto je stosować?

Czym są wegańskie kosmetyki?

Wegańskie kosmetyki nie zawierają substancji pochodzenia zwierzęcego. Mogą to być tak oczywiste składniki, jak mleko (a czasami również miód), ale w standardowych produktach pojawiają się także surowce, które nie kojarzą się ściśle ze zwierzętami. Doskonałymi przykładami takich substancji jest kolagen, melatonina czy propolis. W kosmetykach wegańskich stosuje się roślinne zamienniki.

Skład w stu procentach pochodzenia roślinnego nie oznacza jednak, że dany kosmetyk jest wegański. Niezwykle ważnym aspektem okazuje się także fakt testowania formuły na zwierzętach. Obecnie wiele marek rezygnuje z takich praktyk, dlatego coraz więcej produktów dostępnych na rynku pozwala na stosowanie przez wegan.

Zalety kosmetyków wegańskich

Oprócz szacunku do zwierząt i ograniczenia ich cierpienia, kosmetyki wegańskie mają również wiele innych zalet. Większość z nich produkuje się w sposób świadomy, dbając o jakość i korzystne działanie na skórę. Formuły wegańskie są warte stosowania, ponieważ:

  zawierają składniki wysokiej jakości,

  w większości cechują się naturalnym składem,

  zwykle są umieszczone w opakowaniach papierowych lub po recyklingu,

  podczas ich produkcji wytwarza się mniej zanieczyszczeń.

Każdy kosmetyk wegański różni się od innych, jednak marki tworzące takie produkty zazwyczaj kierują się podobnymi wartościami. W większości przypadków formuły na bazie składników roślinnych są droższe niż ich standardowe odpowiedniki, jednak zdecydowanie warto na nie postawić. Wegańskie żele do mycia twarzy czy toniki często są dobrym wyborem dla bardzo wrażliwej cery. Wszystko ze względu na zawartość cennych, naturalnych składników.

Co więcej, wegańskie kosmetyki są domeną małych, lokalnych marek stawiających na ręczne wykonywanie swoich produktów. Wspieranie takich firm jest celem wielu osób, które podchodzą do kupowania w sposób świadomy.

Wegańskie kosmetyki w wersji kolorowej

Wegańskie kosmetyki kojarzą się głównie z produktami pielęgnacyjnymi, takimi jak żele do twarzy, toniki, płyny do demakijażu czy kremy. Na rynku istnieje jednak wiele artykułów kolorowych służących do wykonywania codziennego makijażu, do których zalicza się:

  szminki,

  cienie do powiek,

  tusze do rzęs,

  lakiery do paznokci,

  podkłady,

  pudry,

  rozświetlacze,

  bazy,

  bronzery,

  kredki do brwi.

Obecnie niemal każdy kosmetyk występuje w wersji wegańskiej. Dzięki temu osoby, które podchodzą świadomie do środowiska i dobra zwierząt mogą z łatwością skompletować pełny zestaw niezbędny do wykonania makijażu. Kolorowe kosmetyki w wersji wegańskiej nie różnią się jakością od swoich tradycyjnych odpowiedników. Co więcej, w wielu przypadkach są one przyjaźniejsze dla skóry, pielęgnując ją przez cały dzień.

Ceny wegańskich kosmetyków

Wegańskie kosmetyki zazwyczaj są nieco droższe niż standardowe produkty. Jednak na rynku pojawia się coraz więcej produktów stworzonych w zgodzie ze środowiskiem i dobrem zwierząt, a konkurencja wpływa na obniżanie cen poszczególnych kosmetyków.

Komentarze