Wybielające pasty do zębów. Jak działają?

Post

Śnieżnobiały uśmiech to marzenie każdej osoby, której kolor zębów pozostawia wiele do życzenia. Pojawiające się przebarwienia są mało estetyczne, dlatego coraz więcej osób sięga po wybielające pasty do zębów. Dostępne jako alternatywa dla zabiegów stomatologicznych, mają przywrócić zębom estetykę. Sprawdź, na czym polega ich działanie.

Przebarwienia na zębach – skąd się biorą?

Chociaż zęby niektórych osób mają naturalny odcień tzw. kości słoniowej, w większości przypadków brak śnieżnobiałego uzębienia to efekt powstających przebarwień. Do najczęstszych powodów ich powstawania zalicza się między innymi:

 niewłaściwą higienę jamy ustnej,

 stosowanie niewłaściwej diety,

 długotrwałe leczenie antybiotykami,

 palenie papierosów,

 spożywanie kawy w dużych ilościach.

Powyższe czynniki z reguły nie dają trwałych przebarwień. Oznacza to, że można z nimi skutecznie walczyć.

Wybielające pasty do zębów – na czym polega ich działanie?

Pasty do zębów walczące z przebarwieniami od lat cieszą się ogromną popularnością. Stanowią alternatywę dla kosztownych zabiegów stomatologicznych – są zdecydowanie tańsze, nawet kilkakrotnie.

Wybielające pasty do zębów pomagają w usuwaniu nieestetycznych przebarwień na dwa sposoby:

 działają mechanicznie

 działają enzymatycznie.

Najbardziej popularne są preparaty, które pozwalają pozbyć się zażółcenia zębów poprzez ścieranie osadów. Odpowiadają za to m.in. nadtlenek wodoru, wodorowęglan sodu, węgiel aktywny.

Wybielanie mechaniczne polega na ścieraniu przebarwień, co jednocześnie może doprowadzić do delikatnego ścierania szkliwa. Dotyczy to jednak przypadków, w których pasta z wysokim współczynnikiem ścieralności jest stosowana zbyt często (więcej o tym niżej).

Wybielanie enzymatyczne jest dużo łagodniejsze. Aktywne cząsteczki łączą się z cząsteczkami przebarwień, co pozwala wyeliminować nieestetyczny nalot – z mniejszym ryzykiem uszkodzenia szkliwa.

Warto mieć świadomość, że działanie past wybielających nie jest natychmiastowe. Efekty pojawiają się stopniowo – w miarę stosowania preparatu. Wiele też zależy od tego, jak głębokie są przebarwienia i jaka jest ich przyczyna. Wybielającą pastą znacznie łatwiej usunąć zażółcenia spowodowane np.: spożywaniem kawy, czarnej herbaty, czerwonego wina czy paleniem papierosów.

Jaką pastę do zębów wybrać?

O ile jeszcze kilkanaście lat temu wybór past wybielających był znikomy, o tyle obecnie można wybierać spośród szerokiego asortymentu. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę?

 Współczynnik ścieralności RDA

Jest to jeden z głównych parametrów, który decyduje niejako o „sile działania” preparatu. Im wyższa wartość, tym pasta do zębów mocniej wybiela uzębienie.

Warto jednak pamiętać, aby wartość RDA uzależnić od częstotliwości stosowania produktu. Jeśli pastę chcesz stosować codziennie, wybierz preparat o współczynniku ścieralności nieprzekraczającym 45. Jeżeli zależy ci na osiągnięciu szybszych efektów, wybierz pastę z RDA powyżej 80 – taki preparat możesz jednak stosować nie więcej niż 2 razy w tygodniu.

Musisz mieć świadomość, że częstsze stosowanie produktów z wysokim współczynnikiem ścieralności może prowadzić do uszkodzenia szkliwa. Objawia się to m.in. zwiększoną wrażliwością zębów na słodkie, kwaśne, zimne, gorące produkty spożywcze.

 Skład pasty do zębów

Wybielające pasty do zębów różnią się składem – niektóre zawierają zaledwie jedną substancję wybielającą, a inne – nawet kilka. Zadbaj jednak o to, aby preparat miał w swoim składzie np. aktywny węgiel, uwodornioną krzemionkę, wodorowęglan sodu – są to składniki ścierne. Mile widziany będzie dodatek fluoru – zabezpieczający przed próchnicą, a także hydroksyapatyt – o właściwościach ściernych, który jednocześnie pomaga uzupełnić ubytki w strukturze szkliwa.

Czy wybielanie zębów pastą jest bezpieczne?

Stosowanie wybielających past do zębów jest bezpieczne – dużo bardziej niż stosowanie domowych sposobów (np. szczotkowania uzębienia sodą oczyszczoną). Należy jednak pamiętać o tym, aby z pasty korzystać zgodnie z zaleceniami producenta. To szczególnie ważne wówczas, gdy wybierasz preparat z wysokim współczynnikiem ścieralności. W takim przypadku produkt stosuj na zmianę z inną pastą tj. przeznaczoną do codziennej pielęgnacji.

Komentarze