Zmywacz do paznokci z acetonem. Czy jest bezpieczny?

Zmywacz do paznokci z acetonem. Czy jest bezpieczny?

Zmywacze do paznokci występują w setkach wariantów, które różnią się od siebie dokładnym składem. Na rynku znaleźć można produkty stworzone z myślą o bardzo wrażliwej skórze oraz zawierające takie substancje, jak na przykład aceton. Czy składnik ten jest bezpieczny dla ludzkiego ciała? Jakie zmywacze do paznokci są najlepszym wyborem?

Aceton w zmywaczach do paznokci

Aceton to rozpuszczalnik o bardzo charakterystycznym zapachu. Występuje on w wersji kosmetycznej i technicznej. Pierwszy wariant jest wykorzystywany do zmywania lakieru do paznokci, podczas gdy drugi służy do zastosowań specjalistycznych i nie powinien być wykorzystywany w domu.

Aceton to bardzo silny rozpuszczalnik, dlatego przy regularnym stosowaniu może on powodować problemy ze skórkami i paznokciami. Z tego powodu na rynku pojawiają się łagodniejsze alternatywy, które nie zmywają lakieru tak błyskawicznie, jednak pozwalają na usuwanie koloru w bezpieczniejszy sposób.

Czy aceton jest szkodliwy?

Jeśli korzystasz z tradycyjnych lakierów do paznokci zasychających pod wpływem powietrza, zmywanie ich jest konieczne nawet kilka razy w tygodniu. Tak częste używanie kosmetyków z acetonem może doprowadzić do zniszczenia nie tylko płytki, lecz także skórek. Z tego powodu dobrym pomysłem jest wybieranie zmywaczy do paznokci o delikatnym składzie, z substancjami pielęgnującymi.

Regularnie stosowane zmywacze do paznokci a acetonem mogą doprowadzić do:

  przesuszenia płytki,

  rozdwajania paznokci,

  podrażnień skórek,

  oddzielanie się płytki od łożyska,

  zaczerwienienia skóry,

  łamania paznokci.

Jednorazowe lub umiarkowane zastosowanie zmywacza do paznokci z acetonem nie powinno wpłynąć na stan Twoich dłoni. Problem pojawia się w sytuacji, gdy stosujesz takie kosmetyki regularnie. Z tego powodu warto zastępować je produktami z dodatkiem witaminy E, wapnia czy ekstraktów roślinnych. Takie składniki pielęgnują płytkę i skórki, które są narażone na szkodliwe działanie rozpuszczalników.

Aby zapobiec pojawieniu się niepokojących skutków stosowania zmywaczy z acetonem, warto nawilżać paznokcie i skórki olejem kokosowym czy specjalnymi preparatami. Konieczne jest także umycie dłoni po każdym użyciu kosmetyku z dodatkiem tego rozpuszczalnika.

Zmywacz z acetonem czy bez?

Osoby regularnie korzystające z lakierów do paznokci zastanawiają się, jaki zmywacz wybrać. Produkty bez acetonu są bezpieczniejsze, ale nie nadają się one do stosowania w przypadku produktów hybrydowych, czyli utwardzanych za pomocą światła UV.

Lakiery hybrydowe da się alternatywnie zdjąć z użyciem frezarki, która nie wymaga wykorzystania acetonu rozmiękczającego paznokcie. Po kilku miesiącach ciągłego malowania paznokci i zmywania koloru z zastosowaniem tego składnika może dojść do poważnych zmian w strukturze płytki i kondycji skórek. Z tego powodu dobrą praktyką jest zastępowanie zmywaczy do paznokci z acetonem produktami bez dodatku takiej substancji lub metodami, które pozwalają na usuwanie lakieru bez użycia środków chemicznych.

Kto nie powinien stosować zmywaczy do paznokci z acetonem?

Zmywacz do paznokci z acetonem nie jest dobrym wyborem dla osób, które borykają się z onycholizą, czyli rozwarstwianiem się płytki. Stosowanie takiego składnika może doprowadzić do poważnych problemów dotykających również skóry na dłoniach. Aceton nie powinien być używany także przez alergików. Na rynku istnieje wiele ciekawych alternatyw stworzonych z myślą o osobach wrażliwych na działanie wielu składników chemicznych. Z tego powodu użytkowniczki nie muszą już rezygnować z malowania paznokci i zmywania lakieru za pomocą zmywaczy.

Komentarze